(Solution) - A force acts on a rectangular cabinet weighing -(2025 Original AI-Free Solution)
Paper Details
A force acts on a rectangular cabinet weighing 400 N, as in Figure P12.53.
(a) If the cabinet slides with constant speed when F = 200 N and h = 0.400 m, find the coefficient of kinetic friction and the position of the resultant normal force.
(b) If F = 300 N, find the value of h for which the cabinet just begins to tip.