(Solution) - Consider a 1 in square steel thin walled tube loaded in torsion -(2025 Original AI-Free Solution)
Paper Details
Consider a 1-in-square steel thin-walled tube loaded in torsion. The tube has a wall thickness t = 1/16 in, is 36 in long, and has a maximum allowable shear stress of 12 kpsi. Determine the maximum torque that can be applied and the corresponding angle of twist of the tube.
(a) Assume that the internal radius at the corners ri = 0.
(b) Assume that the internal radius at the corners is more realistically ri = 18in.
.png)