(Solution) - In Figure the inductor has 25 turns and the ideal battery has -(2025 Original AI-Free Solution)
Paper Details
In Figure the inductor has 25 turns and the ideal battery has an emf of 16 V. Figure gives the magnetic flux ? through each turn versus the current i through the inductor. The vertical axis scale is set by ? s = 4.0 x 10-4 T ? m2, and the horizontal axis scale is set by is = 2.00 A. If switch S is closed at time t = 0, at what rate d i / d t will the current be changing at t = 1.5? L?